Dlabání kantel

Vydlabej si Kantelu v cyklu Zvuk Duše Dřeva

Vlastnoručně ze dřeva našich Stromů vytvoříte až 12 strunné nástroje určené k relaxaci, rozvoji intuice, kreativity a emoční inteligence. Kouzelně uklidňující tóny naleznou uplatnění v pedagogice, logopedii, muzikoterapii a rehabilitaci.

Mnoho informací o procesu a tvarech Kantel najdete např. ve fotogalerii: kliknutím zde otevřete fotky
a/nebo v následujících video odkazech:

 Co můžete očekávat při našich sebezkušenostních tvůrčích kurzech :

 • zajištění přednostního práva k účasti dotazem
 • přihlášku a podrobné informace emailem
 • osobní přístup s vlastním výběrem dřev i modelů
 • 7 až 12 strunné modely kantel od 1888 do 2888 Kč
 • cenu obsahující materiál včetně pracovního vybavení
 • přátelsky podporující prostor pohody a bezpečí
 • stravování z vlastních zásob či na objednávku
 • možnost přespání ve vlastním spacáku na karimatce
 • osvědčení o účasti na tvůrčím sebezkušenostním procesu v prožitku
 • vlastní meditačně rehabilitační nástroj v přirozeném ladění

Nejdříve začínáme v pátek od 17 hodin nebo v sobotu od 9 hodin. Většinou končíme v něděli mezi 12 a 15 hod. Nebo dle dohody. Můžeme kurz výroby kantel a koncovek udělat také právě u vás! Dejte o sobě vědět, nechte se najít. Dostanete podrobné informace. Zajímavá je varianta výroby jedné kantely v týmu dvou či více účastníku, kteří se různě střídají a doplňují.

Hanzík & Broniš
Hanzík & Broniš

S laskavým svolením a podporou Karla Hanzíka z Příbrami


Masív dřeva pro Kantely můžeme vybírat ze základních modelů, které se liší počtem strun, tvarem a velikostí.

Pro první tvoření nabízím „zaoblené standardní linie“ o síle dřeva masivu mezi 3 až 5 cm ve tvarech: STOPA, OVÁL a KŘÍDLO pro 12 strunné v délce cca 45 až 50 cm nebo tvar MINI Delfín 7 strunné v délce cca 40 až 45 cm. Pro náročné a zkušené tvůrce nabízím provedení modelů „přímá linie“ ve tvarech: VODNÁŘ či CIMBÁL. Lze upřesnit v přihlášce nebo ponechat výběr intuici či  tzv. „náhodě“.

Finance / přibližné (orientační) rozměry a hmotnosti (každý kus je originál):
12 strunné od 2299 do 2999 Kč 22-25 x do 6-8 x 45-50 cm, 1,5-2 kg
7 strunná od 1999 Kč do 2299 Kč cca 12,5 x 7 x 41 cm, 0.5 kg
Pokud nevlastníte ladící kličku speciál, tak ještě počítejte prosím s 200 Kč.

Při ladění upřednostňuji G dur pentatoniku, usnadňující hru a souzvuk. Platí několik zajímavých souvztažností mezi sílou (tloušťkou) a tvrdostí (houževnatostí) materiálem (druhem stromu) a váhou:

 • intuitivní výběr má přednost před všemi pravidly a teorií vzniku
 • více strun = bohatší zvuk, delší čas ladění, větší a těžší model
 • méně strun = většinou jednodušší zpracování, kratší čas ladění a lehčí váha
 • hlubší a větší tvary = více možností dlabání a výraznější zvuk
 • nejpoužívanější JAVOR je snadnější na dlabání, vtisknete mu svoji představu a má široký bohatý „houslový“ měkký zvuk, stejně jako nejměkčí LÍPA, která je vhodná pro bojácné a váhající
 • nejtvrdší JASAN nutí ctít strukturu dřeva a tón je zvonivější, je vždy výzvou pro zpracování, dokončení a estetické cítění, doporučuji jen pro zdatné, odolné a zkušené tvůrce
 • k dispozici nejsou vždy všechny tvary a dřeva, proto uvádějte minimálně dva až tři modely v pořadí, ve kterém k Vám přišly, tedy … jste si vybrali.
Rozsah cen je dán mnoha okolnostmi. Vždy ji společně stanovíme dle možností. S laděním si hravě poradíte tzv. chromatickou ladičkou, či digitální aplikací ladičky v mobilu, které dnes pracují na základě vizuálních schopností, nikoliv sluchových.

Reference: Ahoj Petře, ještě jednou děkuji za víkendový workshop v Lochkově. Kantela se stala oblíbeným členem naší rodiny:-). I manžel (který k hudbě nikdy ani nepřičichnul) si zabrnká:-). Kantela je fakt úžasná. Už mám několik zájemců o workshop. Uvidíme, kolik jich bude vážných. Workshop byl úžasně připravený! Tvoje trpělivost s námi bezmezná:-) Díky! Jen potvrzuji, že to děláš moc dobře – praskla mi struna (byla jsem nepozorná a ladila jsem jinou, než jsem si myslela). Dojela jsem do hudebnin, koupila struny a ladičku, strunu jsem vyměnila a zase hraju na 12ti strunách:-). Takže to fakt děláš skvěle – že jsi nás to naučil kompletně, že zvládneme i „servis“.  Já nebo dcera si přijdeme vyrobit ještě jednu kantelu. Měj krásné dny a někdy zase na viděnou, Eva

Zapsal Petr Broniš