Dlabání kantel

Vydlabej si Kantele = Gusle v cyklu „Zvuk Duše Dřeva“

Vlastnoručně ze dřeva našich Stromů vytvoříte až 12 strunné nástroje určené k relaxaci, rozvoji intuice, kreativity a emoční inteligence. Kouzelně uklidňující tóny naleznou uplatnění v pedagogice, logopedii, muzikoterapii a rehabilitaci.

 Co můžete očekávat při našich sebezkušenostních tvůrčích kurzech :

 • zajištění účasti registrační (předběžnou) přihláškou
 • potvrzení místa zálohovou částkou na účet PP
 • podrobná komunikace s informacemi emailem
 • osobní přístup s vlastním výběrem dřev i modelů
 • 7 až 12 strunné modely kantel z masivu dřeva
 • cenu 1999 – 2699 Kč obsahující materiál včetně vybavení
 • přátelsky podporující prostor pohody a bezpečí
 • stravování z vlastních zásob či na objednávku
 • možnost přespání ve vlastním spacáku na karimatce či matraci
 • osvědčení o účasti na tvůrčím sebezkušenostním procesu
 • hrající vlastní meditačně rehabilitační hudební nástroj

Nejdříve začínáme v pátek mezi 17 – 18 hodin nebo v sobotu od 9 hodin. Většinou končíme v neděli mezi 12 – 14 hod. Nebo dle dohody. Můžeme kurz výroby kantel a koncovek udělat také právě u vás! Dejte o sobě vědět, nechte se najít. Dostanete podrobné informace. Zajímavá je varianta výroby nástroje v týmu dvou či více účastníků (párů, rodiny), kteří se různě střídají a doplňují.

Hanzík & Broniš
Hanzík & Broniš

S laskavým svolením a podporou Karla Hanzíka z Příbrami

Reference: Ahoj Petře, ještě jednou děkuji za víkendový workshop v Lochkově. Kantela se stala oblíbeným členem naší rodiny:-). I manžel (který k hudbě nikdy ani nepřičichnul) si zabrnká:-). Kantela je fakt úžasná. Už mám několik zájemců o workshop. Uvidíme, kolik jich bude vážných. Workshop byl úžasně připravený! Tvoje trpělivost s námi bezmezná:-) Díky! Jen potvrzuji, že to děláš moc dobře – praskla mi struna (byla jsem nepozorná a ladila jsem jinou, než jsem si myslela). Dojela jsem do hudebnin, koupila struny a ladičku, strunu jsem vyměnila a zase hraju na 12ti strunách:-). Takže to fakt děláš skvěle – že jsi nás to naučil kompletně, že zvládneme i „servis“.  Já nebo dcera si přijdeme vyrobit ještě jednu kantelu. Měj krásné dny a někdy zase na viděnou, Eva

Masív dřeva pro Kantely = Gusle, můžeme vybírat ze základních modelů, které se liší počtem strun, tvarem a velikostí.

Pro první tvoření nabízím „zaoblené standardní linie“ o síle dřeva masivu mezi 3 až 5 cm ve tvarech: STOPA, OVÁL a KŘÍDLO pro 12 strunné v délce cca 45 až 50 cm nebo tvar MINI Delfín 7 strunné v délce cca 40 až 45 cm. Pro náročné a zkušené tvůrce nabízím provedení modelů LYRA či CIMBÁL. Lze upřesnit v přihlášce nebo ponechat výběr intuici či  tzv. „náhodě“. Mnoho informací o tvarech Kantel najdete např. ve fotogalerii: kliknutím zde otevřete fotky

Finance / přibližné (orientační) rozměry a hmotnosti (každý kus je originál):
12 strunné od 2299 do 2699 Kč cca 22-25 x 6-8 x 45-50 cm, 1,5-2 kg
7 strunná od 1999 Kč do 2399 Kč cca 12,5 x 6-8 x 41-43 cm, 0.5 kg
Pokud nevlastníte ladící kličku speciál, tak ještě počítejte prosím s 200 Kč.

Při ladění upřednostňuji G dur pentatoniku, usnadňující hru a souzvuk. Platí několik zajímavých souvztažností mezi sílou (tloušťkou) a tvrdostí (houževnatostí) materiálem (druhem stromu) a váhou:

 • intuitivní výběr má přednost před všemi pravidly a teorií vzniku
 • více strun = bohatší zvuk, delší čas ladění, větší a těžší model
 • méně strun = většinou jednodušší zpracování, kratší čas ladění a lehčí váha
 • hlubší a větší tvary = více možností dlabání a výraznější zvuk
 • nejpoužívanější JAVOR je nejsnadnější na dlabání, vtisknete mu svoji představu a má široký bohatý „houslový“ měkký zvuk, stejně jako nejměkčí LÍPA, která je vhodná pro bojácné a váhající. Tvrdší např. ovocné dřeva jsou vždy výzvou pro zhotovitele a jejich použití nedoporučuji z mnoha důvodů.
 • k dispozici nejsou vždy všechny tvary a dřeva, proto uvádějte minimálně dva až tři modely v pořadí, ve kterém k Vám přišly, tedy … jste si vybrali.
Rozsah cen je dán mnoha okolnostmi. Vždy ji společně stanovíme dle možností. S laděním si hravě poradíte tzv. chromatickou ladičkou, či digitální aplikací ladičky v mobilu, které dnes pracují na základě vizuálních schopností, nikoliv sluchových.
Zapsal Petr Broniš 2020